cikkek

Je tu najlepšie obdobie roka! Obdobie, keď sa ovocie mení na chutný lekvár. Domácemu džemu alebo lekváru sa nič nevyrovná. Výroba vlastných džemov a marmelád sa v posledných rokoch teší stále väčšej obľube. Domáca príprava sladkej ovocnej dobroty má zároveň tú výhodu, že si môžete sami vybrať ovocie, ktoré na jej prípravu použijete.

Každá moderná gazdinka rada experimentuje. Zabudnite na klasické recepty a trochu sa pri zaváraní pohrajte. Nebojte sa kombinovať a inšpirujte sa našimi tipmi. Napríklad jahody sú výborné s rebarborou alebo višňami. Skúste uvariť domáci lekvár  podľa receptu pána Kaldenekera, neváhajte a dajte na jeho originálne nápady, určite vás nesklame!

Pripravte lahodný jahodový džem s pridaním bazových kvetov.  V hrnci zmiešajte jahody a 5-8 kusov hlavičiek kvetov bazy.  Pred naplnením pohárov vyberte kvety z džemu.  Jahodový džem môžete  ochutiť podobným spôsobom aj s kvetmi agátu. Agátové kvety dajú džemu výraznú kvetinovú arómu.

Sladké pokušenie vznikne z kombinácie jahôd a marcipánu. Budete potrebovať 5 kg jahôd a 25-30 dkg marcipánovej hmoty, ktorú nastrúhame do džemu.

Nezabudneme ani na nedocenenú rebarboru. Za čias našich babičiek ste túto mohutnú rastlinu mohli vidieť takmer v každej záhradke. Dnes sa pomaly vracia na naše trhy.

Príprava rebarborového džemu je naozaj veľmi jednoduchá. Budete potrebovať len 5 kg ošúpanej rebarbory,  1kg cukor a 3 čajové lyžičky pektínu.

Rebarborový džem však môžete pripraviť aj s pridaním višní alebo s čerstvými jahodami. V pomere 1:1 zmiešajte rebarboru a višne, dochuťte s vanilkovou arómou a mletou škoricou.

Aby boli džemy naozaj chutné, kvalitné a dlho vydržali, používajte vždy kvalitné želírovacie výrobky.  U nás výhodne kúpite pektín z citrusových plodov, ktorý zaručí ako výbornú chuť, tak úsporu času a aj kontrolu kvality. Tradičným spôsobom trvá príprava džemov a lekvárov hodiny. S pridaním pektínu ich uvaríte za pár minút!

Nebojte sa experimentovať. Skombinujte dva druhy ovocia, alebo pridajte do džemu čerstvé či sušené koreniny a bylinky. Fantázii sa medze nekladú!

ZDk2ZDY1Nz